88. Oscar Ödülleri'nin kazananları karşınızda.

1. Spotlight - Ödül : En İyi Film, En İyi Orijinal Senaryo

     Spotlight filmi konu olarak, Boston Katolik Kilisesi'nde yaşanan taciz skandalını takip eden gazetecilerin yaşadıklarını beyaz perdeye aktarmıştır. Bu film En İyi Orjinal Senaryo ödülünün yanında En İyi Film ödülününde sahibi olmuştur. Bunu Mad Max ve Diriliş gibi bu dalda favori olarak görülen rakiplerini geride bırakarak yapmış olması büyük taktir ile karşılanmıştır. 

2. Ex Machina - Ödül : En İyi Görsel Efekt

     Düşük bütçesine rağmen muhteşem bir iş çıkarmayı başaran ve 2015'in en dikkat çekici filmlerinden birisi olan Ex Machina, ödül töreninde En İyi Görsel Efekt ödülüne layık görüldü. 

3. Amy - Ödül : En İyi Belgesel

     2011 yılında çok trajik bir biçimde hayatını kaybeden Amy Winhouse'un belgesel filmi olan Amy belgeselini çeken Asif Kapadia, daha öncede çektiği Senna adlı belgesel ile çok büyük dikkat çekmişti. Bu defa Amy belgeseli ile En İyi Belgesel ödülünü almayıda başardı. 

4. Ters Yüz - Ödül : En İyi Animasyon

     Ters Yüz zaten ödül aldığı En İyi Animasyon dalında başından beri favoriydi ve bir süpriz olmadan bu ödülün sahibi oldu. Gerçekten ödülünü hak eden bir yapım olan Ters Yüz, Disney Pixar'ın büyükler için yaptığı bir animasyon filmidir. 

5. Saul'un Oğlu - Ödül : En İyi Yabancı Dilde Film

     Macaristan yapımı olan film Saul'un Oğlu, 2. Dünya Savaşı sırasında bir çocuğa ait cesedi yakılmaktan kurtarmak için mücadele eden Macar Yahudisi Saul'un her anı gerilim dolu geçen hikayesini konu almakta. Macaristan adına ödülün sahibi olan filmin gerçekten ödülün hakkını verdiğini söylemek mümkün. 

6. The Hateful Eight - Ödül : En İyi Film Müziği

     The Hateful Eight, Quentin Tarantino'nun ilk kez bir film için özel olarak bestelenmiş olan müzikleri kullandığı filmidir. Quentin Tarantino'nun 8. filmi olan bu film sayesinde, filmin müziklerini besteleyen 87 yaşındaki üstat Ennio Morricone Oscar ödülünün sahibi olmuş oldu. 

7. Casuslar Köprüsü - Ödül : En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

     Casuslar Köprüsü, Steven Spielberg'ten bir soğuk savaş dramasıdır. Bu soğuk savaş dramasındaki Rudolf Abel rolü ile herkesin dikkatini üzerine çekmeyi başaran Mark Rylance, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülüne layık görüldü. Mark Rylance, bu dalda oldukça güçlü rakiplerinin arasından bu başarıya uzanmış olarak yine tüm dünyanın dikkatini çekmiş oldu. 

8. Gizli Dünya - Ödül : En İyi Kadın Oyuncu

     Gecenin bir süpriz olarak beklenmeyen ve süpriz olmayan En İyi Kadın Oyuncu ödülüde beklendiği gibi Brie Larson'ın oldu. Lenny Abrahamson'dan bu Gizli Dünya filmi ile yıldızlara layık bir perormans sergileyen Brie Larson ödüle layık görüldü. 

9. Danimarkalı Kız - Ödül : En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

     Danimarkalı Kız geçtiğimiz yılın en çok beklenen filmlerindendi. Danimarkalı Kız Oscar ödüllerinde de 4 dalda Oscar'a aday gösterildi ve bu 4 daldan sadece birisinde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında ödül kazanabildi. En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında ödülü Danimarkalı Kız filmindeki üstün performansı ile Alicia Vikander kazandı. 

10. Büyük Açık - Ödül : En İyi Uyarlama Senaryo

     Michael Lewis'in romanından sinemaya uyarlanan bir film olan Büyük Açık, oldukça zengin oyuncu kadrosu ile dikkatleri üzerine çekmişti ve Oscar ödüllerindede hakkına düşeni En İyi Uyarlama Senaryo dalında Oscar ödülünü kazanarak aldı. 

11. Mad Max: Fury Road - Ödüller : En İyi Kurgu, Prodüksiyon Tasarımı, Kostüm, Makyaj, Ses Kurgusu, Ses Miksajı

     Muhteşem film Mad Max : Fury Road, gecede deyim yerindeyse ödül manyağı oldu ve bütün teknik dallardaki ödüllere sahip oldu. Aynı zamanda teknik dallardaki ödüllerin yanı sıra En İyi Kurgu dalındada Oscar'a layık görüldü. 

12. Diriliş - Ödüller : En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Görüntü Yönetmeni

     Muhteşem film Diriliş, ödül töreninde tam 12 dalda ödüle aday gösterildi. Tam 12 dalda ödüle aday gösterilmiş olsada gecenin sonunda çok değerli 3 ödülü almayı başardı. Bu mükemmel film ile birlikte Alejandro G. Inarritu üst-üste 2. defa En İyi Görüntü Yönetmeni ödülünü, Emmanuel Lubezki üst-üste 3. defa En İyi Yönetmen ödülünün sahibi oldu. Leonardo DiCaprio ise bu film ile birikte toplamda tam 6. defa aday olduğu bu ödülü yani En İyi Erkek Oyuncu ödülünü ilk defa kazanmanın mutluluğunu yaşadı. 

13. Spectre - Ödül : En İyi Film Şarkısı

     James Bond'un tam 24. filmi olan bu filmde Sam Smith'in seslendirmiş olduğu "Writing's On The Wall" şarkısı En İyi Film Şarkısı ödülüne layık görüldü.  

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları