2-3 yaş çocukları oyuncakların da insanlar gibi kendilerini yalnız hissedebileceklerini ve dolayısıyla da kendileriyle yatmak isteyeceklerini düşünebilirler. Eğer oyuncaklarını yanlarında yatırmazlarsa ağlayabileceklerini sanabilirler.

Bu yaş çocuklarınıkorkutan ev aletlerinden biri de elektrik süpürgesidir. Çocuk açısından, bualet kutusuna konmayı sevmemekte ve bu nedenle kutusundan çıktığında kızıpgürültü çıkartmaktadır. Önüne gelen her şeyi içine çekmektedir. Gözlediği budurum, bu yaş çocuklarının korkmasına yol açabilmektedir. Yalnızca bu yaşçocukları değil daha büyükçocuklar da elektrik süpürgesinden korkabilir. Bir erkek öğrencinin küçükkenedindiği elektrik süpürgesi korkusunu birlikte okuyalım.

"Ben bir elektriksüpürgesinden korkmuştum. Bana doğru tutulan elektrik süpürgesi beni içineçekip benim dışarı çıkıp top oynamama izin vermeyecek bir canavar. Kocamangövdesi ve upuzun ağzı ile etrafındaki her şeyi içine çeken kuyruklu bircanavar. O zamanlar bu canavarın kuyruğunun neden kablodan olduğunu meraketmiştim ama korkumdan dolayı kimseye soramamıştım. Ne zaman komşumuzun evinegitsek ben ağlayarak eve dönerdim.

Babam eve bir günelektrik süpürgesi getirdi ve çalışmasını gösterdi. Yalnızca tozlarıçekebildiğini gösterdi. Ben de elektrik süpürgesinden korkmaz oldum."

Alışılmış yapılardanfarklı özelliklere sahip makineler de çocuğun korkmasına neden olabilmektedir.Bir erkek öğrencinin küçükken gördüğü biçerdöverden korkma biçimi buna örnekgösterilebilir.

"Mezarlık dışındabir korkum daha vardı. O günkü bakış açıma göre dev gibi büyük biçerdöverler.Yolda onlara rastlamamak için mezarlıktaki duama devam ediyordum. Biçerdöverkarşıdan gelirken kocaman kepçeleriyle üzerime geliyor gibi hissederdim. Bukorkum babamın beni bir biçerdövere bindirmesiyle sona erdi."

Ne Yapmalı?

Bu durumda çocuğunuzagülmeyiniz. Ona karşı anla­yışlı davranınız. Onu şefkatle kucaklayınız ve yanaklarınabir öpücük kondurunuz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları