Bebekleri fiziksel olarak korumak ve güvenliklerini sağlamak için aşağıdaki koşulların gerçekleştirilmesi önemlidir:

Bebekleri fiziksel olarak korumak ve güvenliklerini sağlamak için aşağıdaki koşulların gerçekleştirilmesi önemlidir:

  • Bir çocuğu evde ya da arabada tek başına kesinlikle bırakmayın.
  • Bebekle arabada seyahat etme durumunda mutlaka bebek koltuğu kullanın.
  • Oyuncakların, bebek yatağının ve çocukla ilgili tüm malzemelerin güvenlikli olmasına dikkat edin.
  • Bebek alt değiştirme masasında, ana kucağında ya da bebek arabasında iken dikkatli olun. 
  • Her şeyin yolunda olduğunu görmek için sık sık kontrol edin.
  • Eğer bir bebek bakıcınız varsa, bu kişinin davranışlarına sınır koyun ve bebeğin her şeyden önemli ve öncelikli olduğunu bakıcıya sık sık hatırlatın.
  • Diğer küçük çocukların ancak bir yetişkinin denetimi altındayken bebeğe yakınlaşmasına izin verin.

Çocuklarımızın gereksinimlerini saygı ve sevgi ile yerine getirdiğimiz zaman onların fiziksel ve duygusal güvencelerini sağlayabiliriz. Çocukların güvenmeyi öğrenebilmeleri için aşağıdaki koşulları gerçekleştirmek gerekir.

Yeterli Gıda: Aşırı beslemeden kaçınmak gerekir. Eğer bebeğinizi biberonla besliyorsanız, çocuğunuzu kucağınıza alın ve beslenme sırasında göz teması kurun. Biberonun altına/yanına destek koyarak bebeği kendi kendine beslenmeye terk etmeyin. Eğer doktorunuz başka bir şey önermemiş ise, bebeğinizi her acıktığında ve istediği miktarda besleyin. (Biberonda biraz mama artmasının hiçbir sakıncası yoktur.)

Dokunma: Bebeğinize sık sık dokunun, özellikle ten teması önemlidir. İncitici dokunuşlar, örneğin bebeğin yanaklarını sıkmak uygun değildir. Gıdıklamak gibi şaşırtıcı dokunuşlar bebeklerin bazen hoşuna gider, bazen de onları rahatsız eder. Bu konuda bebeğinize karşı duyarlı olun.

Giyim: Bebeği giydirirken kendi giyiminize dikkat edin. Sizin üzerinizdekiler kadar sıcak ya da serin tutan giysiler giydirmek geçerli bir kuraldır. Ancak bebeğinizin vücut termostatı sizinkinden farklı olabilir ve bunu biraz dikkatle anlayabilirsiniz. Örneğin bebek terleyebilir ya da vücudu normal ısısından daha serin olabilir. Bu durumda giysileri uygun değil demektir.

Huzursuzluk: Bebeğin bir şeyden rahatsız ya da huzursuz olduğu durumlarda büyük dikkat göstermek gerekir. Yanında kendisini yatıştırmaya çalışan bir yetişkin olmaksızın, bebeğinizi 15 dakikadan fazla ağlatmayın.

Kuru Bez: Bazı bebekler, ıslak ya da kirli bezlere diğer bebeklere oranla daha tahammüllü olabilirler. Bu tabii biraz kullanılan bezin cinsine de bağlıdır. Bütün bebeklerin vücutlarının bu bölümü amaca uygun ve cinsellikten uzak bir biçimde temizlenmelidir. Böylece bebekler cinsel organlarını kabullenmeyi öğrenirler. Çocuğu cinsel yönden uyaracak şekilde dokunmak her koşulda çok yanlış bir davranıştır.

Herhangi bir  şekilde çocuğunuzun istismar edildiğinden kuşkulanıyorsanız onu korumanın yollarını arayın.

Size yardım edebilecek kişilere danışın. İhtiyacınız varsa bir psikolog ya da psikiyatristten profesyonel yardım alın. Gerekirse çocuğunuza tacizde bulunan kişiyi polise ihbar edin. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları