ABD ordusundan bir komutan Şii milislerin Türk askerlerine saldırmasından korktuğunu söyledi.

Müslümanları mezhep kavgasına sürüklemek isteyen güçlerin en önemli oyun sahası olan Musul'da Türkiye'ye yönelik yeni oyunlar geldi. Türkiye'nin  Başika Üssü'nde eğittiği Haşdi Vatani (Ninova Muhafızları) askerleri ile Musul'da mezhepçi bir katliama kurban gitmesini önlemek isteyen Ankara'ya perde arkasından 'savaş' şantajı yapılıyor.

TÜRKİYE'YE TEHDİT

Mehmetçiği 2014 yılında davet edip Başika Üssü'nü kurduran, ancakdaha sonra  Musul operasyonu sürecinde birden bire Türkiye'yi 'işgalci' olarak nitelendiren Bağdat , 'Irak ordusu' adı altında Şii Haşdi Şabi güçlerini Musul'a sokarak mezhep savaşı başlatmak istiyor. Bu oyuna başından beri karşı çıkan Ankara'ya son tehdit, perde gerisindeki ana aktör ABD'den geldi. Türkiye'yi masa dışında tutmak isteyen Pentagon'un yeni hamlesi, 'Türk askerlerine saldırı uyarısı' mesajıyla verildi.  

HABERİ PENTAGON'DAN AL 

ABD'li komutan, Irak ordusunun yanında savaşan Haşdi Şabi güçlerinin 'bölgedeki Türk askerlerine saldırmasından korktuklarını' söyledi. Bölgede kaos çıkarma potansiyeli barındırdığına dikkat çeken ABD'li asker, Başika krizi esnasındaki tutumunu sürdürerek 'Bağdat ile anlaşılması gerektiği' mesajını verdi. Musul'da tek taraflı eylem yapmaması konusunda Ankara'yı tekrar uyardıklarını iddia eden ABD'li yetkili, Türkiye'nin bölgeye aktif müdahalesi durumunda Iraklılar ile Türkler arasında bir çatışmanın başlayabileceğini söyledi.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları