Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne bağlı peşmerge güçleri IŞİD'in elinde tuttuğu Musul'un Başika kasabasını ele geçirmek için saldırıya geçti.

Musul operasyonunun 4. gününde peşmerge güçleri IŞİD'in elindeki Başika kasabasını almak için üç koldan saldırıya  geçti. Peşmerge kuvvetleri Başika kampına zırhlı araçlarla ilerlerken, IŞİD hedeflerine de katyuşa füzeleri atıldı.

Operasyonun başladığı bölgedeki görevli peşmerge komutanları hareketin amacının Başika'da kontrolü sağladıktan sonra kuzeyde çoğunlukta Hristiyanların yaşadığı Tılkef ilçesiniIşid'den kurtarmak olduğunu kaydetti.

 SALDIRIYA GEÇTİLER

IKBY Peşmerge Komutanlığı Merkezi ise operasyona ilişkin yaptığı yazılıbasın  açıklamasında, "Güçlerimiz, Musul'u kurtarma operasyonu kapsamında Başika kasabasını geri almak için Naweran, Tılskof ve Başika cephelerinden saldırıya geçti" ifadesine yer verildi.

TÜRK ASKERLERİ  O BÖLGEDE

IŞİD'in elinden kurtarılmak istenen Başika kasabası, Musul t merkezinden 20 kilometre mesafede yer alıyor. "Ninova Muhafızları"ismiyle  adlandırılan Musullu savaşçıları eğitmek amacıyla Türk askerleri de o bölgede konuşlanmış durumda.

IRAK ORDUSU  BÖLGEYE DOĞRU İLERLİYOR

Irak ordusuna bağlı askerler de kentin güneydoğusunda yer alan Hemdaniye ilçesini kuşatıp kısmen kontrolü sağladı. Irak ordusunun Başika kasabasının olduğu bölgeye doğru ilerlediği aktarıldı.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları