Mutlu evlilik için çiftleri yapmaları gerekenler.

Cicim ayları geçtikten sonra, birçok çift birbirlerine"Nasıl olsa benim" düşüncesiyle yaklaşma hatasına düşer. Birbirinealışmanın getirdiği umursamazlık ve özensizlik her ilişkiyi sıradanlığasürüklüyor ve bu sıradanlık, taraflardan biri, "Beraberliğimizin biranlamı kalmadı" diyene kadar sürüyor. İlişkiyi bir bebek gibi düşünün.Bebeğinize birkaç yıl bakıp sonra "Nasıl olsa kendi kendine büyüyor"deyip bir kenara mı atacaksınız?Aşkınıza sahip çıkın ve her aşamasında ona emekvermeye hazır olun. Birbirinizle ilgilenin, birbirinizi özleyin, konuşun,fikirlerinizi paylasın ve sorunları, büyüyüp çözümsüz hale gelmeden oturuptartışın. Kısacası, ikiniz de gayret gösterin, yorulun, terleyin.

Aşk neden biter?

 Yolunuzun kesiştiğikişilerle tanışmak ya da beğendiğiniz kişilerle iletişime geçmek, her zaman bukadar kolay değildi. Örneğin Viktorya Dönemi İngiltere’sinde kadınlarınbeğenilerini açıkça ifade etmeleri hoş karşılanmıyordu. Ama elbette busıkıntının üstesinden gelmek için çeşitli taktikler de geliştirilmişti. Örneğinbir kadının yelpazesini sabit bir şekilde kalp hizasında tutması, karşısındakierkeğe “Kalbimi kazandın” mesajını iletiyordu. Parmak ucunu yelpazenin tepesinedokundurmak “Tanışmak istiyorum”, Yelpazeyi boylu boyunca açarak tutmak “Benibekle”, yüz hizasında sol yanağa yakın tutmak ise “Seninle ilgilenmiyorum”anlamına geliyordu.

İlişkiler hakkında 5 şaşırtıcı gerçek

Türkiye’de boşanmaoranları her geçen yıl daha da artıyor.“İlişkilerde güven duygusuyitirilmediği takdirde evlilikte çözülemeyecek sorunyoktur” diyen uzmanlar,çiftlere “Güvendiğinizi belli edin, dürüst olun, iyidinleyin, yenilikleryapın, birbirinize zaman ayırın” önerilerinde bulunuyor.

 

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi'nden Uzman KlinikPsikolog İhsan Öztekin, güven duygusunun mutlu bir evliliğin anahtarıolduğunuvurgulayarak, uzun ve sağlıklı bir evlilik için çiftlereşu önerilerdebulunuyor:

1- Eşiniziönemsediğinizi ve sevdiğinizi hissettirin. Bununiçin büyük şeylere gerek yok. Gün içinde yapacağınıziltifatlar, güzel sözlerona kendini özel hissettirecektir.

 

2- Eşinizi fark edin. Onun saçını boyadığını, zayıfladığını,sizin için yaptığıküçücük de olsa özel bir şeyi görün ve takdir edin.

3- İyidinleyici olun. İyi evliliğin yolu iyi iletişimdengeçer.Katılmasanız dahi onun ortaya koyduğu fikirlere saygı duyun ve sonunakadardinleyin. Söylemek istediğinizi dolaylı yollara sapmadan net bir şekildeifadeedin.

4- Birbirinizin enyakın arkadaşı olun. Evliliksadecebirlikte yaşamak değildir İhtiyacı olduğunda yanında olun. Unutmayın,aslındaher biriniz, bir diğeri için oradasınız. Hiçbir şey bundan daha değerliolamaz.

5- Yenilikler yapın. Evliliğinizi monotonluktan kurtarmakiçin kaliteli zamangeçirmek önemli. Bunun için olanaklar yaratın. Beklenmedikküçük sürprizleryapın. Ortak zevklerinize uygun paylaşımlar yaratın.

6- Öfkelendiğinizdeasla şiddete başvurmayın. Molaverin,ortamı terk edin, duş alın veya uyuyun. Müzik dinleyin. Çatışmalarınızıyıkıcıdeğil, yapıcı olarak ele alın. Kendinizi onun yerine koyun ve empatiyapın.Eşinize verdiğini düşündüğünüz zararın aslında evliliğinize verdiğiniunutmayın.Önemli olan anlaşmazlıkların varlığı değil, onları çözerkenilişkinizi en az yıpratacakyöntemi uygulamanızdır.

7- Birbirinize olanilgisizliğinizin nedeninibulun.Kıskançlıklar, hep bir arada olma, maddi sorunlar, ilginin çocuklarakayması,evlilik sorumluluklarının ağır gelmesi ve gerçekçi olmayanbeklentilerçiftlerin birbirine olan ilgisini azaltabilir.

8- Hayatınızı çocuklaragöre değiştirip kısıtlamayın.Eşlerdenbiri çocuklara çok düşkün olursa, evliliğin dengesi bozulabilir.

9- Kendinize zamanayırın. İlişkilerde bireylerinkendilerinezaman ayırması da oldukça önemli. Ancak birlikte ve ayrı ayrıgeçireceğiniz zamanlarkonusunda hem fikir olun.

10-Eşinizin ailesi ileilişkisine müdahale etmeyin.Onlarıziyaret etmesi, onlara vakit ayırması gerektiğinde anlayışlıolun.Ailelerinizin yanında birbirinizi eleştirmeyin, suçlamayın. Eşinizinailesi ileilgili sorunlar yaşadığınızı düşünüyorsanız ailesini suçlayıcı,hakaret edicibir dil kullanmadan bu sorunları eşinizle paylaşın. Sorunlarıbirlikte çözmeyeçalışın veya eşinizin çözmesine fırsat verin.

11- Aileniz ileevliliğiniz arasına sınır koyun.Kendiailenizin evliliğinize müdahale etmesine, sizin adınıza karar almalarınaizinvermeyin.

12- Sorgulayıp, yıpratmayın. Eşinizin geçmişiile ilgilikonuları, hataları sürekli gündeme getirerek hayatını sorgulayıpevliliğiniziyıpratmayın.

13- Ruhsal ve bedenselsağlığınız konusundakonuşun.Yaşadığınız depresyon, bağımlılıklarınız; sigara, alkol, madde, kumargibisorunlarda dürüst olun. (Bu tür konuları evlilik öncesinde konuşmayıdeneyinçünkü daha sonra öğrenildiğinde yıkıcı olabilir.)

14- Uzman yardımı alın. Evliliğinizdekisorunları çözmektezorlandığınızda uzmanlara danışmaktan ve evlilik terapisialmaktan çekinmeyin.Eğer sorunlarınızıbirlikte çözemeyeceğinize karar verirseniz, bir uzmandandestek almanızda faydavar.

 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları