Ünlü fizikçi Stephen Hawking, yapay zeka formu insanlığın ya en büyük icadını yapacağını ya da kendi sonunu hızlıca hazırlayacağını söyledi.

Stephen Hawking, yapay zekanın insanoğlunun en büyük felaketi olabileceğini belirtti. Yapay zekanın düzgün yönetilmediği takdirde düşünen makinelerin insanların sonunu getirebileceğini belirtti.

"YA EN BÜYÜK İCAD, YA DA İNSANLIĞIN SONU OLUR"

İngiltere'de Cambridge Üniversitesi'nin yeni hizmete sunulan  'Yapay Zeka Araştırma Merkezi'nin açılışında konuşan ünlü fizikçi Stephen Hawking, insanlığın gelecekte yapacağı yapay zeka formu ile ya en büyük icadını gerçekleştireceğini  ya da kendi sonunu hazırlayacağını söyledi.

Yapay zeka konusunda meydana gelen  kontrolsüz gelişmelerin karşısında olduğunu söyleyen Hawking, bu düşünen makinelerin fakirliği ve hastalığı ortadan kaldırmak gibi çağ atlayıcıı yeniliklerin yanı sıra onların kullandığı güçlü otonom silahların üretilmesi suretiyle milyonlarca insanın ölebileceğini söyledi.

"İNSAN OĞLUNU KÖLELEŞTİRİR"

Yapay zekanın bilinen sistemlerin çöküşünü hızlandıracağını Söyleyen Hawking, düşünen makinelerin gelecekte bir gün kendi iradelerini kazanmaları durumunda ise bunu insanoğlunun iradesine hakim kılmaya çalışabileceklerini böylece  bir anlamda insanoğlunu köleleştireceklerini ifade etti. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları