Kıbrıs'ta bulunan zamanın tatil cenneti Maraş.

Yıl 1970

Yıl 1970

     Yıl 1970, Kıbrıs'ta bulunan ve dünyanın en büyük ve en ünlü turizm merkezlerinden biri olan Maraş, modern mimarisi ve lüks tatil standartları ile herkesin dikkatini çekiyor. Ev ve arsa fiyatları burada dudak uçuklatıyor. Bölgenin toplam arazi değerinin ise 100 Milyar doları açtığı tahmin ediliyor. Sahil şeridinin uzunluğu 6.5 km, deniz kıyısında boydan boya uzanan otelleri ile meşhur olan Maraş, Kıbrıs'taki bütün otellerin yarısına sahip. Ülkenin turizm sektöründe ki toplam gelirinin %53.7'sini sağlıyor. Şehirde ki yapılanma ilk yerli halk tarafından başlatılmış. Daha sonra Kıbrıs Cumhuriyeti, İngiliz Kraliyet Ailesi, Kıbrıs ve İngiliz hava yolları gibi bir çok ulasal ve uluslararası kurum ve kuruluşların ticari amaçlarıyla çok kısa zaman da hız kazandı. Şehir genelinde şimdi 4.469 ev, 45 otel, 10.000 üzeri yatak kapasitesine sahip 60 konaklama tesisi, 380 yarım kalan inşaat ve 3.000 civarı ticari işyeri var. 1974 yılına kadar en parlak dönemlerini yaşayacak olan bu şehir, Marilyn Monroe'dan Sophia Loren'e kadar bir çok sanatçıyı ve önemli üst düzey isimleri buluşturan bir  tatil beldesidir. Otelleri ve kumarhaneleri sayesinde Akdeniz'in Las Vegas'ı olarakta bilinmekteydi. 1970'li yıllarda Türkiye'de doğru düzgün araba galerisi bulunmaz iken burada, toyota, alfa romeo gibi markaların bayilikleri vardı. Şehirde ayrıca 99 eğlence merkezi, 25 müze, 24 sinema ve tiyatro, 21 banka ve 2 spor tesisi bulunuyor. Ayrıca kumsalında ki altın rengi kumların bir kısmının Mısır'dan özel olarak getirildiği söyleniyor. 

Yıl 1974'te Kıbrıs Harekâtı Gerçekleşir

Yıl 1974'te Kıbrıs Harekâtı Gerçekleşir

Yıl 2015 Maraş

Yıl 2015 Maraş

     Türkiye, adada yaşayan Türkler ve ülke stratejisi için Kıbrıs'a asker çıkarttı. 14 Ağustos 1974'te ki 2. askeri müdahaleden sonra Maraş, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Birleşmiş Milletler Askerlerinin haricinde sivil halka tamamen kapatıldı. Bugünkü Maraş, bir hayalet şehir ve kimse yaşamamakta.  

     Takas amaçlı bir siyasi koz olarak tutulan şehir, savaş ve anlaşmazlıkların simgesi gibi tam 41 yıldır terk edilmiş vaziyette kapalı duruyor. Şehirde ki yapılar bu geçen zaman içinde yağmalanmış ve uzun süre kullanılmadıkları için harabeye dönmüş durumdalar. 

Maraş'ın terk edilmiş sokakları.

Maraş'ın terk edilmiş sokakları.

41 yıl öncesinin reklam afişleri.

41 yıl öncesinin reklam afişleri.

Evler ve oteller kimsesiz ve içleri bomboş.

Evler ve oteller kimsesiz ve içleri bomboş.

     Kimileri ocakta yemeği varken, kimileri gazete sayfalarını çevirirken, kimileri ise ütüyü fişte bırakıp öylece şehri terk etmek zorunda kalmış. Şehir o kadar hızlı boşaltılmış ki masalar bile toplanmamış. Herşey 41 yıl önce bırakıldığı gibi duruyor. 

Bölgede apar topar geride bırakılmış Lefkoşa Hava Limanı.

Bölgede apar topar geride bırakılmış Lefkoşa Hava Limanı.

Uçaklar bile çürümeye terk edilmiş.

Uçaklar bile çürümeye terk edilmiş.

Kiralanması ve satılması için bekletilen zamanın sıfır kilometre arabaları.

Kiralanması ve satılması için bekletilen zamanın sıfır kilometre arabaları.

     1974 Yılında insanların kaybolması ile zaman, burada adeta durmuştur ve hiç uyumayan bu şehir 41 yıldır ürpertici bir sessizliğe büründü. 39.000 Nüfuslu lüks yaşam kalitesi artık fare, akrep, yılan ve diğer hayvanların yaşadığı bir yer haline geldi. 

     Birleşmiş Milletler Askerleri tarafından bakımı yapılıp koruma altına alınan üç bina haricinde tüm binalar çürümeye terk edilmiş durumdalar. Koruma ve bakım altında ki binalar, eskiden kilise olarak kullanılan şimdi ki adı ile İkon Müzesi, Sophia Loren'in ikametgâhı ve bir rivayete göre dünyanın ilk 7 yıldızlı oteli olan İngiliz Kraliyet ailesine ait olan Golden Sands oteli. 

     Bir çok tarihi kaynak bu bölgenin genelinin Abdullah Paşa Vakfı ve Lala Mustafa Paşa Vakfı'nın tapulu malı olduğunu söylemekte. Yalnızca bu bölgede 41 yıl önceki otellerde ki toplam yatak sayısı bugünün Kıbrısında ki bütün otellerin toplam yatak sayısına eşit. Belki 41 yıldır kullanılmayan kapalı Maraş bugün açık olmuş olsa, ekonomik kriz geçiren ve turizme muhtaç olan Kıbrıs'ı tek başına kalkındırabilirdi. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları