Evlerimizde sağlıklı ortamlar yaratmanın yolu temizlikten geçer. Halılarınızın ve koltuklarınızın temizliği ise elektrikli süpürgeden sorulur. Peki hayatımızda yeri bu kadar önemli olan elektrikli süpürgenin icadı hakkında ne biliyorsunuz? Elektrikli süpürgenin mucidini biliyor musunuz? İşte tüm merak ettikleriniz bu yazımızda!

1800'lü yıllarda evlerin ve iş yerlerinin temizliği çok da kolay yapılamıyordu. Öncelikli olarak evlerde bulunan halılar yıkanıyor ve evler köşe bucak siliniyordu. Daha sonra çalı süpürgesi yardımıyla evlerde bulunan tozlar temizlenmeye çalışılıyor ve bunda pek de başarılı olunmuyordu. Çalı süpürgeleri toz kalkmasına neden oluyordu ve insanların temizledikleri yerler tekrar kirleniyordu. İnsanların eşyaları zarar görüyor ve kullanılamaz hale geliyordu. 

Bu yıllarda sanayi devrimi yapıldı ve bir sürü icat gün yüzüne çıktı. 19. yüzyılın sonlarına doğru yakıt ile çalışan süpürge İngiliz bilim adamı Hubert Booth tarafından İngiltere'de icat edildi. Bu icat elektrikli süpürgenin anası olarak bilinir. 

Tüm icatlar gibi süpürge de oldukça büyük boyutlardaydı. Bu süpürge atlı arabalar ile evden eve dolaşıyor ve arabada bulunan süpürgenin hortumları evlere uzatılarak temizlik yapılıyordu. Bu büyüklükte olmasına rağmen oldukça kullanışlıydı ve tüm insanlar tarafından büyük beğeni kazanmıştı. Bu süpürgenin icadı olan Hubert süpürge almak isteyenlerin isteklerinin hepsine cevap veremediğinden dolayı British Vacuum Company adında bir şirket kurdu ve bu şirkette elektrikli süpürge imalatına başladı. Bu süpürge İngiltere Kralı 7. Edward'ın taç giyme töreninde ilk defa halka tanıtılmıştır. Bu törende bulunan halıların temizliği için Hubert Boot'tan yadım istenmiş ve bu mucid törene gelerek halıları temizlemiştir. Boot'un icat ettiği bu süpürge saray halkı tarafından 2 adet olmak üzere alınmış ve bu alet o zamanların gösteriş markası olmuştur. Soylular diğer insanlara ne kadar güçlü ve zengin olduklarını göstermek adına elektrikli süpürgelerden almışlar ve bu alet git gide yaygınlaşmıştır. 

20. yüzyıla girildiğinde genç bir mucit olan Murray Spangler Boot süpürgesinden daha küçük ve daha hafif bir elektrikli süpürge icat etmiştir ve patentini almıştır. Ancak Murray'ın parası olmadığından dolayı William Hoover bu süpürgeyi üretmiş ve satışını yapmaya başlamıştır. Halktan gelen talep artınca Hoover Kanada'da bir elektrikli süpürge imal eden fabrika kurmuştur. Günümüzde evlerimizde çok daha küçük boyutlarda ve güçlü performanslarıyla kullandığımız süpürgeler bu şekilde geliştirilmiştir. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları