İşte hepsi birbirinden güzel doğanın 10 harikası sanki hepsi cennetten kopan birer parça.

1) Svalbard Adası - Norveç

1) Svalbard Adası - Norveç

Kuzey kutup'u ışıkları dünyanın en görkemli görüntüsünü gözler önüne seren muhteşem  adalardan, birisi olduğu tartışılmaz bir gerçek. Dünyada en fazla oksijen oranına sahip olmasıyla bilinir. Bu adaya her kim giderse gitsin, oksijen fazlalığı nedeni ile orta veya  şiddetli baş dönmesi, bayılmalar, burun kanaması meydana gelebilir.

2) Palawan - Filipinler Adası

2) Palawan - Filipinler Adası

Filipinler'e bağlı eyaletinin en büyük adası olan ama gelişmişlik düzeyi bakımından biraz geride kalan Palawan adası, oldukça geniş alana yayılan vahşi yaşamı ve doğayla iç içe olan dağları ve beyaz kumsalları ile her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği muhteşem bir ada. Palawan adası 2007 yılında National Geographic Traveler dergisi tarafından Doğu ve Güneydoğu Asya'nın en çekici adası seçilmiştir.

3) Boracay - Filipinler

3) Boracay - Filipinler

Yine Filipinler'e bağlı tam olarak 7 kilometre uzunluğa sahip 'Boracay' Adası, kendine has kumu, muhteşem denizi ve renkli gece hayatı ile yılda bir milyon turisti ağırlamakta.

4) Santorini -Yunanistan

4) Santorini -Yunanistan

Yunan adalarının en gözdesi olan volkanik 'Santorini' adası volkanik kumlardan oluşan kumları, beyaz renkli evleri ile de ilginç ve bir okadar da güzel bir yer olduğu kesin, Mitolojik hikayelerle örgülü ada tarihinde, Atlantislilere ev sahipliği yaptığı biliniyor ve Binlerce yıl önce volkanik patlamalar sonucu oluşmuş bu krater ada, şekil olarak hilale benziyor.

5) Prince Edward Island - Kanada

5) Prince Edward Island - Kanada

Subantarktik Hint Okyanusu'nda bulunan ve Güney Afrika'nın bir parçası olan iki küçük adadır. Marion Adası ve Prens Edward Adası 'nın ortak adıdır. Bu gruptaki iki ada Güney Afrika Cumhuriyeti Çevre Bakanlığı tarafından özel doğal kaynaklar olarak ilan edilmiş ve bölgeler 2003 yılından itibaren Korunmuş bölgeler kanununun 57. maddesine göre korunmaya alınmıştır.  Adada oturan tek insanlar ise South African National Antarctic Programme (SANAP) tarafından kurulan araştırma istasyonunda çalışan meteorologlar ve biyologlardır.

6) Bali Adası - Endonezya

6) Bali Adası - Endonezya

İşte büyüleyici adalardan biri daha Tanrıların adası Bali, geçmiş tarihine bakacak olursak kısaca özetleyelim. Bali’nin tarihi uzun bir geçmişe dayanıyor, hemen komşu adası olan Cava’da ( Jawa ) 1343 yılında Majapahit İmparatorluğu Bali üzerinde sömürge kurdu. İmparatorluğun çökmesi sonucu, böylelikle Bali adası hikayesi başlamış oldu. 

7) Kauai - Hawaii

7) Kauai - Hawaii

 Kauai - Hawai adası kısaca geçmiş tarihi,  Amerika Birleşik Devletleri'nin eyaletlerinden biridir. Kuzey Büyük Okyanus'ta, anakaradan 3.700 kilometre uzaklıkta, bir adalar grubudur. MÖ 1000 sıralarında diğer Polinezya adaları tarafından işgal edilmiştir. Yaklaşık 800 yıl boyunca çeşitli kabileler buraya yerleşmiş, huzur içinde kültürlerini ve dinlerini devam ettirmişlerdir. 1778 yılında İngiliz Deniz Kaptanı James Cook, Hawaii takımadasına yelken açmış ve ilk Avrupa-Hawaii ilişkisini yaratmıştır. Tarihçiler hâlâ bu adaya Avrupa'dan ilk gidenin bir İspanyol olduğunu tartışmaya devam etmektedir. Avrupa ile ilişkiler sonucu bazı krallar tüm Hawaii adalarının kontrolünü almaya çalışmışlardır. Örneğin, ünlü Kamehameha Avrupalılarla ticaret yaparak onlardan barutlu silahlar elde etmiştir. Hawaii'de bilinmeyen barut teknolojisi sayesinde Kamehameha yavaş yavaş tüm adaları işgal edebilmiştir. Ona karşı çıkan bazı kabileler, oklarla ve mızraklarla kendi ülkelerini koruyamadıklarından, çareyi yüksek uçurumlardan atlamakta bulmuşlardır. İntiharı, teslim olmaktan çok daha iyi bir çözüm yolu olarak görmüşlerdir.

8) Sicilya - İtalya

8) Sicilya - İtalya

Akdenz'in en büyük adası olan 'Sicilya' adası kıyı şeridi manzarası ve muhteşem görüntüsü ile adeta büyülüyor. Küçük şirin adalar (Eolie veya Lipari, Ustica, Egadi, Pantelleria Adası ve Pelagie) sahilde oraya buraya yayılmış görünüm arz eder. Doğu Sicilya’nın iç kısmında bulunan Etna Yanardağı Avrupa'nın en yüksek (3323 m) aktif yanardağı olarak bilinir. Stromboli ve Volcano Adaları da aktif yanardağlar arasındadır.

9) Koh Samui - Tayland

9) Koh Samui - Tayland

Samuiadası olarak da bilinen thailand körfezinin içinde yer alan adeta cennetten kopmuş bir parça.

10) Galapagos Adaları - Ekvador

10) Galapagos Adaları - Ekvador

Büyük Okyanusun doğusunda Ekvador'a bağlı takımadalar. Uzak ve izole bir konumda olan adalar, Güney Amerika kıtasının yaklaşık 1000 km batısında yer alır. Galapagos takımadaları toplam 50.000 km² yüzölçüme sahiptir. Adalar grubu 14 büyük ada, (Isabela, Santa Cruz, San Salvador (Santiago, James), Fernandina, San Cristóbal, Floreana (Santa Maria), Marchena, Española, Pinta, Santa Fe, Genovesa, Pinzón, Darwin ve Wolf), 8 daha küçük ada ve 40 minik adacıktan oluşur. Adalarda, yaklaşık 25.000 kişi yaşar.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları