Mimiklerin efendisi Jim Carrey'ye sevgimizin nedenlerini açıkça sıralayan 16 efsane film.

Jim Carrey

Jim Carrey

   Çocukluğumuz ona gülmekle geçti diyebiliriz Jim Carrey için. Çocukluğumuzun kahramanı girdiği rollerdeki tiplemer ile. İnsanın hissedeceği bütün duyguları alıp yüzüne yapıştıran ve onu yüzünü binbir türlü şekile sokarak yaşayan bir adam. Evet o mimiklerin efendisi Jim Carrey. Reklamlarda akşama onun filminin tanıtımını gördüğümüz zaman oturur reklamdaki tanıtımı bile kahkahalar ile izlerdik. Akşam olsunda filmi izleyelim diye saatleri ip ile çekerdik. Bir kaç gün sonra ise eğer film, mutlaka not alır unutmamak için çok uğraşırdık. Öyleydi işte Jim Carrey bizim çocukluğumuzda. En sevdiğimiz efsane filmlerini listeledik Jim Carrey'nin.

1. Maske / The Mask

1. Maske / The Mask

   Tekrar tekrar sıkılmadan izlenesi, her defasında daha şiddetli kahkaha ile gülünesi film. Yeşil suratlı kahramanımız Maske. Trollemenin ne demek olduğunu bütün dünyaya gösteren adam. Yemyeşil suratına ve farklılığına rağmen muhteşem karizma. Bütün güçlerine tek tek sahip olmak istediğimiz her yaptığı çılgınlıkta gözümüzden yaşlar gelene kadar güldüğümüz, çocukluğumuzun yeşil suratlı kahramanı. Tabi onun şapşal mı şapşal, tatlı mı tatlı, minnoş mu minnoş köpeği küçük dostumuz Milo'yuda hiç birimiz unutamayız.

2. Salak ile Avanak / Dumb and Dumber

2. Salak ile Avanak / Dumb and Dumber

   Gülmekten ağladığımız karnımızın ağrıdığı yerlere yattığımız bir film Salak ile Avanak. Oturduğumuz yerden bizleri düşüren, inanılmaz anlamsız hareketleri ile hepimizi gülme krizlerine sokan film. Jim Carrey denildiği zaman benim hep aklıma ilk gelen filmlerdendir Salak ile Avanak. Efsane olacak kadarda kahkaha dolu ve güzeldir.

3. Sil Baştan / Eternal Snunshine Of The Spotless Mind

3. Sil Baştan / Eternal Snunshine Of The Spotless Mind

   Komedinin ustası Jim Carrey sizce ne kadar duygusal ve romantik olabilir? Eğer bu filmi izlemediyseniz tahminleriniz kesinlikle yanlış çıkacaktır. O herkesi bir bakışı bir mimiği ile kahkahalara boğan adam, öylesine muhteşem bir romantik adama dönüşebiliyor ki inanılması güç hale gelebiliyor. Efsane olacak bir başka muhteşem filmde, Sil Baştan'da...

4. Truman Şov / Truman Show

4. Truman Şov / Truman Show

   Truman'a şöyle bir durup bakıyoruzda, yok yok diyoruz bu rolü kimse daha iyi canlandıramazdı. İyi ki Jim Carrey ve iyi ki doğru bir seçim yapılmış diyoruz. Yoksa bu kadar mükemmel olabilir miydi bilemiyoruz. 

5. Budala Dedektif / Ace Ventura Pet Dedective

5. Budala Dedektif / Ace Ventura Pet Dedective

   İşte yine o adam ve işte yine gözyaşlarıyla dolu, karın ağrıları ile dolu bir kahkaha tufanı. İki film çekildi Budala Dedektif için ve her ikisindede Jim Carrey bizi kahkaha krizlerine sokmayı başardı. Ne kadar yetenekli ve  iyi bir oyuncu olduğunu her filmde bir kez daha gördüğümüz adam, oyunculuğunu bize Budala Dedektif'in iki filmi ilede kanıtlıyordu.

6. Bay Evet / Yes Man

6. Bay Evet / Yes Man

   Evet, evet, evet, evet. Evet ben mutlu olmak istiyorum ve evet ben herşeye evet diyorum. Çok mu fazla evet dedim? Sanırım evet! Ama hayatı bir türlü ucundan tutamayıp kaçıran insanların her şeye hayır diyebilen insanların mutlaka ama mutlaka izlemesi gereken muhteşem başyapıtlardan bir tanesi Bay Evet.

7. Yeni Yıl Şarkısı / A Christmas Carol

7. Yeni Yıl Şarkısı / A Christmas Carol

   Charles Dickens’ın bir romanından uyarlama olan muhteşem bir başyapıt. Jim Carrey'in imzasının olduğu her dakikasının insanı heyecanlandırdığı fantastik bir film. Gerçekten izlenmesi gereken Jim Carrey efsanelerinden harika bir yetişkin animasyon filmidir Yeni Yıl Şarkısı orjinal adı ile A Christmas Carol.

8. Ben Kendim ve Sevgilim / Me Myself and Irene

8. Ben Kendim ve Sevgilim / Me Myself and Irene

   İşte bir başka Jim Carrey efsanesi, Ben Kendim ve Sevgilim. İnsanın bütün dertlerini canının bütün sıkkınlığını alıp uzaklara ondan çok uzaklara bir süreliğinede olsa götürmeyi başaran film. Özellikle moraliniz bozukken izleyin ki keyfiniz, neşeniz yerine gelsin. Tabi hala izlemediyseniz. ÖYle bir anınızı tavsiye ediyoruz çünkü keyfini yerine getiremeyeceği hiç bir insan tanımıyorum bu filmin. 

9. Aman Tanrım / Bruce Almighty

9. Aman Tanrım / Bruce Almighty

   Kahkahalar ile dolu bir 120 dakika geçirmek isteyen herkesin ilk seçimi olmalı Aman Tanrım. Jim Carrey imzalı bir başka kahkaha tufanı film, izleyenleri pişman etmeyeceği kesin. Morgan Freeman ve Jennifer Aniston'unda yer aldığı muhteşem film şiddet ile tavsiye edilir izlemeyenler için. 

10. Aydaki Adam / Man On The Moon

10. Aydaki Adam / Man On The Moon

   Aydaki Adam'ı hala izlemediyseniz eğer mutlaka izlemeniz gereken filmler listesini en başından ona bir yer açın. Kesinlikle en başarılı filmlerinden birisi Jim Carrey'nin. Muhteşem hikayesi ile yaşanılan çelişkiler sizi düşündürmeye yetecek.

11. 23 Numara / The Number 23

11. 23 Numara / The Number 23

   Biraz gerilmeye biraz takıntılara biraz acayipliklere mi ihtiyacınız var? Jim Carrey'in komedi dışında en iyi başardığı rollerden birisini canlandırdığı film 23 numara orjinal adı ile The Number 23 tam size göre bir film. Mutlaka ama mutlaka izlemeniz gereken Jim Carrey efsanelerinden biridir 23 Numara.

12. Seni Seviyorum Philip Morris / I Love You Philip Morris

12. Seni Seviyorum Philip Morris / I Love You Philip Morris

   Filmin çok şaşırtıcı bir şekilde hüznü bulunmasına rağmen içerisinde mükemmel bir komedi filmidir. İşte karşınıza Jim Carrey'nin efsanelerinden bir tanesi daha I Love You Philip Morris yani Seni Seviyorum Philip Morris. İçerik hakkında bir uyarı, "Dikkat! Eşcinsellik İçermektedir." ama şiddetle tavsiye edilir mükemmel bir komedi çünkü.

13. Yalancı Yalancı / Liar Liar

13. Yalancı Yalancı / Liar Liar

   Yalancı Yalancı orjinal adı ile Liar Liar filmi, baştan sonuna kadar Jim Carrey'nin mimiklerini konuşturduğu ve mükemmel bir mimik şov yaptığı eşsiz komedi. Her ne kadar Jim Carrey'nin o muazzam oyunculuk performansı bütün filmin, hikayenin önüne geçmeyi başarmış olsada muhakkak izlemeniz gereken Jim Carrey efsanelerinden bir tanesidir.

14. Baş Belası / The Cable Guy

14. Baş Belası / The Cable Guy

   Baş Belası, mükemmel, muhteşem, harika, tam bir başyapıt komedi. Hani dedikya Jim Carrey bizi oturduğumuz yerden aşağı düşürürdü, gülmekten karnımız ağrırdı, gözlerimizden yaşlar gelirdi diye işte bu tamda öyle bir film. Kesinlikle izlemeniz şiddetle tavsiye edilir.

15. Dick ve Jane İş Başında / Fun with Dick and Jane

15. Dick ve Jane İş Başında / Fun with Dick and Jane

   Her ne kadar senaryosu basit tutulmuş bir film olsada Dick ve Jane İş Başında orjinal adı ile Fun with Dick and Jane, sırf şöyle biraz Jim Carrey görmek için bile izlenmesi gereken bir film. Nitekim sadece Jim Carrey'nin replikleri bile yetiyor film boyunca kahkahalara boğulmanıza. 

16. Salak ile Avanak Geri Dönüyor / Dumb and Dumber To

16. Salak ile Avanak Geri Dönüyor / Dumb and Dumber To

Orası öyle burası böyle denilebilir. O eski ilk yapım Salak ile Avanağın yerini tutmamış olabilir ama yinede yeni nesil çekilmiş bir Salak ile Avanak bu listede olmaz ise olmazdı. 

   Yaaaa... deyip derin bir iç çektikten sonra öyleydi işte diyoruz. Öyleydi, iyiydi, güzeldi, heyecanlıydı, aile boyu bol kahkaha doluydu çocukluklarımız. Maskeden, Salak ile Avanağa kadar çocukluğumuzun gülüşlerinin kahramanları vardı. Daha nice güzel filmlere diyor ve kalan hayatında başarılar diliyoruz yeşil suratlı kahramanımıza.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları